Kada govorimo o mastima, svima odmah na pamet padnu gojazne osobe. Ipak, ovo je najveća zabluda. Masti su izvor energije – čak i najmršaviji i najzdraviji sportisti imaju znatne rezerve energije u formi deponovanih masti. Masti imaju različite nivoe saturacije, odnosno zasićenja, pa tako postoje zasićene, mononezasićene i polinezasićene masne kiseline. Dve vrste polinezasićenih masnih kiselina se smatraju esencijalnim, a to su omega-3 masne kiseline i omega-6 masne kiseline.
VišeImunitet predstavlja sposobnost našeg imunog sistema da nas odbrani od svega što može imati loše posledice po naše zdravlje: virusa, bakterija, ostalih mikroorganizama, polena i drugih komponenti iz prirode, ali i specifičnih produkata našeg sopstvenog organizma.
VišeHolesterol je mast koja se nalazi u našem organizmu i ona predstavlja skladište energije. Holesterol je glavni sastojak ćelijskih membrana i omogućava održavanje optimalnog oblika ćelije. U organizmu postoji, u narodu poznat kao dobar ( HDL ) i loš ( LDL ) holesterol. Holesterol vrlo često može doneti mnogo štetnih stvari našem organizmu, ali se isto tako može jednostavno držati pod kontrolom.
VišeAko postoji jedna stvar koju žene nikada ne bi trebalo da zaboravljaju, onda je to zasigurno intimno zdravlje i higijena intimne regije. Posete ginekologu obavezne su makar jednom godišnje, kada je potrebno odraditi sve potrebne preglede. Samo na taj način bićemo sigurne i bezbrižne. Ukoliko postoji bilo kakav problem, važno je na vreme ga otkriti. Sa druge strane, svakako postoje stvari na koje moramo obraćati pažnju samostalno, a to je upravo higijena intimne regije.
VišeŽivi mikroorganizmi, uneti u organizam čoveka u dovoljnim količinama, koji imaju pozitivan efekat na zdravlje domaćina, nazivaju se probiotici. Za odrasle ljude karakteristično je prisustvo velikog broja mikroorganizama u digestivnom traktu (100 hiljada milijardi), koji, dok su u optimalnoj ravnoteži, obezbeđuju normalno funkcionisanje probavnog sistema. Narušena ravnoteža može se ponovo uspostaviti jedino probioticima.
VišeImunitet, mehanizam odbrane organizma kada je izložen uzročnicima bolesti, svoj pun kapacitet postiže tek posle 12 godine života deteta. U periodu dok se on sasvim ne formira i ne uspostavi snažnu liniju odbrane od patogena (virusa, bakterija, gljivica, parazita, toksina) roditelji imaju dugih 12 godina borbe sa infekcijama i u isto vreme borbe za jačanje imuniteta kod dece.
Više