Najpopularniji motiv proistekao iz medicine i čest na platnima antičkog vremena, bila je upravo gušavost, tačnije uvećana štitna žlezda. Postoje i određene spekulacije vezane za čuvenu sliku Leonarda Da Vinčija - Mona Lizu, da je na njoj prikazana gušavost. Ako sumnjate da imate poremećaj štitne žlezde, pročitajte kako sa sigurnošću da to utvrdite i kako se leči štitna žlezda.
Šta je štitna žlezda i kako se leči
Štitna žlezda je najveća endokrina žlezda koja vrši kontrolu nad svim ćelijama u našem organizmu. Ima veoma specifičan oblik leptira i nalazi se u prednjem delu vrata, duž prednjeg dela dušnika, ispod Adamove jabučice. Sastoji se iz dva režnja koja su povezana istmusom, nekom vrstom mosta koji se nalazi u sredini. Braonkastocrvene je boje, krvnim sudovima i nervima prožeta, a kad je normalne veličine, onda nije opipljiva.
Štitna žlezda ima svoje hormone od kojih svaki vrši neku funkciju u organizmu. Oni utiču na:
-
metaboličke procese
-
rast i razvoj
-
srčani rad
-
seksualnu funkciju
-
održavanje trudnoće
-
temperaturu tela
-
nivo glukoze u krvi
-
metabolizam kalcijuma
Radi se o tri hormona:
-
T4 – tiroksin
-
T3 – trijodtironin
-
Kalcitonin
Koji su simptomi poremećaja štitne žlezde
Simptomi poremećaja štitne žlezde javljaju se u slučaju smanjenog ili povećanog lučenja njenih hormona, sa čime sama štitasta žlezda pokušava da se izbori na taj način što povećava ili smanjuje svoj rad. Najčešća oboljenja koja je prate jesu:
-
Hipertireoza – ubrzan rad nastaje usled povećanog lučenja hormona
-
Hipotireoza – rad je smanjen usled smanjenog lučenja hormona
Hipertireoza
Oboljenje nastaje usled pojačanog lučenja hormona štitne žlezde, a prate ga sledeći simptomi:
-
gubi se na težini iako je apetit nepromenjen
-
umor
-
slabost u mišićima
-
pojačano znojenje
-
osetljivost na toplotu
-
ubrzan srčani rad praćen lupanjem i aritmijama
-
suva koža i kosa
-
poremećen menstrualni ciklus
-
anksioznost
-
nesanica
-
razdražljivost
-
uvećana štitna žlezda (gušavost)
Hipotireoza
Ovo oboljenje nastaje usled smanjenja lučenja hormona štitne žlezde, a prate ga sledeći simptomi:
-
dobija se na težini iako je apetit slab
-
opstipacija
-
zamor i pospanost
-
pojačana osetljivost na hladnoću
-
problemi sa pamćenjem
-
promene u raspoloženju
-
usporen srčani rad
-
opšta slabost mišića, ukočenost i bol
-
bolni i otečeni zglobovi
-
otečeno lice i koža
-
poremećaj menstrualnog ciklusa
Kako se leči štitna žlezda?
Najčešći uzrok smanjene tireoidne funkcije jeste autoimuno oboljenje pod nazivom Hashimoto sindrom. Kada je u pitanju usporen rad štitne žlezde, lečenje i terapiju određuje endokrinolog. Uglavnom je u pitanju supstituciona hormonska terapija.
Pored nje, od pomoći mogu biti i brojni suplementi koji se koriste za uspostavljanje pravilnog rada štitne žlezde:
-
Tiroxil – je dodatak ishrani koji se koristi za lečenje štitne žlezde i uspostavljanje njene normalne funkcije. Sadrži mio - inozitol i selen. Selen je moćan antioksidans, uključen u sintezu glutationa i pomaže kod Hašimoto tireoiditisa. Zajedno sa mioinozitolom, koji reguliše povišeni nivo cirkulišućeg TSH, daje odličnu sinergiju i povoljno utiče na normalno funkcionisanje štitne žlezde.
-
Tiroid formula – je dodatak ishrani koji sadrži pregršt elemenata koji doprinose normalnom funkcionisanju štitne žlezde. Selen i jod učestvuju u proizvodnji tiroidnih hormona, a selen u kombinaciji sa vitaminom E štiti ćelije od oksidativnog stresa, dok sam jod utiče na održivost normalnog energetskog metabolizma.
-
Oligogal Se – sadrži selen koji je organski vezan i obogaćen pivskim kvascem i kombinacijom vitamina A, C i E. Organski vezan selen ima mnoga blagotvorna svojstva najpre za kardiovaskularni i lokomotorni sistem, pomaže kod upalnih procesa, respiratornih tegoba, oštećenja jetre i vida. Dobro utiče na potenciju, plodnost i trudnoću i umanjuje rizik od nastanka raka.
-
Selitop – takođe sadrži selen ali u posebnom obliku. U pitanju su orodisperzibilne tablete koje imaju brojne prednosti: mogu se piti bez vode što je veliko olakšanje za one koji imaju problema sa gutanjem, apsorbcija je brža i veća, bez glutena i laktoze i prijatnog su ukusa.
-
Terranova Selen – kao i ostali kvalitetni preparati takođe sadrži selen, ovaj sjajan antioksidans koji je posebno moćan kad deluje udruženo sa vitaminom E. Selen je inače slabo prisutan u našem organizmu i zato bismo trebali da ga unosimo i posredstvom ishrane bogate proteinima kao i ovakvom dobrom suplementacijom, jer je to od velike koristi za revitalizaciju našeg organizma.
-
Selen Se – sadrži optimalnu dozu selena i vitamine A, C, D i E. Ova kombinacija je odlična za jačanje imunog sistema i doprinosi zaštiti ćelija od oksidativnog stresa.
-
Thyrosel – je dodatak ishrani koji sadrži moćnu kombinaciju selena, cinka i magnezijuma. Udruženim snagama oni doprinose normalnom funkcionisanju štitne žlezde, štite ćelije od oksidativnog stresa, jačaju imuni odgovor, smanjuju umor i uspostavljaju normalan balans elektrolita.
Za najbolje suplemente za normalno funkcionisanje štitne žlezde, posetite apotekasunce.rs.