Steatoza, ili bolest masne jetre, veoma je često oboljenje savremenog doba od koga boluje svaki peti čovek na svetu. Ova „tiha bolest“ je često na početku sasvim asimptomatska i može se razvijati godinama pre nego što izazove bilo kakve tegobe. Na šta treba obratiti pažnju, koji su simptomi masne jetre, kako se leči i i prevenira, pročitajte u nastavku teksta.
Bolest masne jetre je doslovno to što samo ime kaže: u ćelijama jetre taloži se višak masnoće (triglicerida) koji nije uspela da preradi što ometa normalno funkcionisanje ovog važnog vitalnog organa. Kada višak masti premaši 5% ukupne mase jetre, govorimo o steatozi, bolesti masne jetre.
Postoje dve vrste steatoze, direktno vezane za uzrok oboljevanja:
Kod svega 10% pacijenata uzrok steatoze može biti genetske prirode (cistična fibroza, Vilsonova bolest), zatim kao posledica virusnih infekcija (hepatitis C) ili usled uzimanja pojedinih lekova (kontracepcija, kortikosteroidi). U svim ostalim slučajevima bolest masne jetre izazivaju štetne životne navike (prejedanje, gladovanje, brza hrana, povećan unos masnoća i rafinisanih šećera, neaktivnost, pušenje i svakako konzumiranje alkohola).
Steatoza vrlo često na početku prolazi asimptomatski, ali sa razvojem bolesti javljaju se sledeći simptomi:
Ako je dijagnoza masna jetra, bolovi u centralnom ili gornjem desnom delu abdomena često mogu da budu prateći simptom koji ukazuje da je došlo do progresije bolesti i da postoje upalni procesi okolne sluzokože i oštećenje jetre.
Jetra je organ koji se u potpunosti može regenerisati, stoga je bolest masne jetre izlečiva. S obzirom da najčešći uzrok steatoze leži u načinu života i štetnim navikama u ishrani, upravo u tome leži i prevencija i izlečenje, a ishrana za masnu jetru ima presudan značaj za uspešan i brz oporavak. Ako vam je dijagnostifikovana masna jetra, recepti za svakodnevnu ishranu moraju se bazirati isključivo na zdravim namirnicama i zdravom načinu pripreme hrane.
Evo šta morate promeniti, a šta je dobro za masnu jetru:
Uz promenu životnih navika i načina ishrane, u lečenju masne jetre mnogo mogu pomoći biljni čajevi i prirodni preparati.
Čaj od korena čička (beli čičak – sikavica), listova maslačka, artičoke i naročito trave ruse odlična su pomoćna sredstva u lečenju, prevenciji i očuvanju zdravlja i funkcije jetre. Zato, ukoliko vas muči problem masne jetre, obavezno probajte proizvod koji ima veliki učinak na regulisanje mnogobrojnih problema sa jetrom- Bel trn seme- sikavica. Pored masne jetre, ovaj sjajni proizvod pogodan je i za artritis, astmu i insulinsku rezistenciju.
Prirodno jabukovo sirće takođe se pokazalo kao veoma efikasno u otklanjaju viška masti, stimulaciji procesa mršavljenja i čišćenju jetre.
Kozja surutka kao lek za masnu jetru, uz koju ne smete konzumirati alkohol i šećer, poznata je od antičkog doba jer učinkovito smanjuje holesterol i trigliceride i čisti i regeneriše jetru.
U terapiji masne jetre veoma je delotvoran i suplement Silymill Institut Dr Josif Pančić. Sa dodatkom hajdučke trave i ploda badelja, samo jedna kapsula dnevno ima snažno antiinflamatorno dejstvo, regeneriše, štiti i detoksikuje jetru.
Potvđen je i pozitivan učinak Dr Theiss Hepato Slim kapsula koji efikasno uspostavlja funkciju jetre i njenu regeneraciju, eliminiše toksine iz organizma i održava optimalnu telesnu težinu.
Najbolje prirodne preparate za prevenciju i lečenje masne jetre možete pronaći u Apoteci Sunce i zato još danas potražite savet i napravite prvi korak ka potpunom izlečenju.