Svi maštamo o lepoj i zdravoj kosi. Međutim, retko ko može da se pohvali da nije imao periode bez stresa kada su u pitanju nega kose i nega temena glave. Jesen i proleće su doba godine kada se kosa i vlasi prirodno menjaju i regenerišu. Ovo sezonsko opadanje kose može da potraje do šest nedelja.
Ipak, često se dešava da veći period godine skupljamo vlasi kose po stanu, po odeći, prilikom češljanja, pranja i održavanja kose, i ova pojava je sasvim normalna ali ukoliko je opadanje pojačano, treba na vreme reagovati.
U nastavku teksta pročitajte zbog čega uopšte dolazi do pojačanog ispadanja vlasi i kako sprečiti opadanje kose koje podjednako loše utiče na samopouzdanje i kod muškaraca i kod žena.
Sa pojačanim opadanjem kose svakodnevno se susreće skoro polovina svetske populacije. Kosa u različitim ciklusima prirodno opada i to se tretira kao normalno stanje.
Ipak, sve češće dolazi do pojačanog opadanja kose i njenog proređivanja, praćenog ponekad i vidljivim gubitkom kose koje je uzrokovano različitim stanjima.
Neki od faktora koji mogu da dovedu do pojačanog opadanje kose su:
Kada je u pitanju opadanje kose, uzrok je često i alopecija, autoimuno oboljenje koje dovodi do preteranog padanja kose. Poseban i najčešći oblik alopecije je alopecia aerata. To je stanje koje dovodi do potpunog gubitka kose u zahvaćenoj regiji i za koju je karakteristično opadanje kose u pečatima.
Za ženu kosa predstavlja simbol lepote i nega kose je svim damama na prvom mestu, te je naglo opadanje kose problem koji veoma utiče na psihofizičko stanje žena i na samopouzdanje.
Više od 40% žena ima bar jednom problem sa opadanjem kose, pre ulaska u petu deceniju. Ono se može javiti u bilo kom periodu, a nažalost, sve češće problem sa opadanjem kose imaju i devojke već u pubertetu ili u ranim dvadesetim.
Kada je u pitanju opadanje kosa kod žena, hormonske promene su u većini slučajeva glavni uzrok. Gubitak kose može da se javi nakon porođaja, pre ili tokom menopauze.
Kod žena uzrok opadanja kose mogu biti i određene frizure kao što su često nošenje punđe ili vezivanja kose u rep, što dovodi do stanja koje se zove trakciona alopecija.
Gubitak kose pospešuje i često farbanje, upotreba agresivnih boja za kosu, šampona i drugih preparata.
Postoji niz dijagnostičkih metoda koje dovode do otkrivanja pravog uzroka kada je proređivanje i opadanje kose u pitanju. Preporuka je da se, odmah pri pojačanom opadanju kose javite svom dermatologu.
Nakon pitanja o načinu i početku opadanja kose, pristupa se kliničkom pregledu gde se obraća pažnja na regije gde je došlo do opadanja kose, kvalitet i izgled dlake. Na taj način se postavlja dijagnoza koja je individualna za svakog pacijenta, kako bi se odabrao najadekvatniji način lečenja.
U slučaju da se razmišlja o lečenju opadanja kose hirurškim putem, potrebno je da se obavi detaljan pregled pacijenta, posebno nakon pete decenije.
U borbi protiv opadanja kose mogu da pomognu i razni preparati i tretmani. Oni se mogu koristiti i samostalno, a ako je proređivanje kose postalo hronično stanje, kao dopuna terapiji koju je lekar prepisao.
Na tržištu postoji veliki broj medicinskih tretmana i preparata koji pomažu, a neki koji se najčešće primenjuju su šamponi protiv opadanja kose i šamponi protiv peruti. Evo nekoliko predloga:
Uz šampone kao pomoćni preparati ili terapije često se koriste ampule za rast kose i mezoterapija kose.
Konsultujte se sa svojim dermatologom u vezi sa izborom preparata koji će vam pomoći i odaberite pravi šampon protiv opadanja kose iz širokog asortimana Apoteke Sunce.