FEMISAN GOLD kapsule pomažu kod menopauze. Ublažava valunge, olakšava ulaz u san, smanjuje napetost i nervozu, povećava otpornost na stres. Sadrži konopljiku (viteks), divlji jam, hmelj i cimicifugu.
Konopljika (viteks), divlji jam, hmelj i cimicifuga doprinose ublažavanju simptoma povezanih sa menopauzom kao što su talasi vrućine (valunzi), znojenje i nemir.
KONOPLJIKA (Viteks agnus castus) ima komponente koje su po strukturi i funkciji slične ženskim hormonima estrogenu i progesteronu. Fitoestrogeni su nesteroidna jedinjenja koja se ponašaju kao estrogen, a sastoje se od izoflavona, lignana i kumestana. Pored estrogenskog imaju i protivupalno dejstvo, i dokazano poboljšavaju kognitivne funkcije tokom prelaznog perioda.
Jedna studija koja je poredila terapiju konopljikom i placebom kod simptoma menopauze, došla je do zaključka da ova biljka ima fitoestrogensko dejstvo koje značajno olakšava simptome menopauze, kako somatske tako i mentalne. Drugo istraživanje koje je ispitivalo efekte ove biljke utvrdilo je veliko smanjenje učestalosti i intenziteta valunga i preporučilo ga kao efikasnu terapiju za lečenje niza vazomotornih simptoma kod žena u postmenopauzi. Ali efekat konopljike ide i dalje: studijski je dokazan njen odličan „anti age“ efekat, odnosno sposobnost da uspori starenje, spreči oksidativni stres, nadoknadi manjak hormona i spreči atrofiju endometrijuma. A kada je u pitanju uticaj menopauze na moždane promene, i tu konopljika ima rešenje: ova biljka poboljšava kognitivne funkcije, pamćenje i povećava transkripciju estrogenih receptora u hipokampusu.
DIVLJI JAM (Dioscorea villosa L.) sadrži diosgenin, fitoestrogen koji najviše nalikuje progesteronu. Upravo je diosgenin bio sastojak prve kontraceptivne pilule šezdesetih godina prošlog veka. Nedavno je iz divljeg jama izolovan protein koji je pokazao veliki potencijal da zameni hormonalnu supstitucionu terapiju u menopauzi a pritom bez negativnih nus pojava. Istraživanja na pacovima pokazala su da ovaj protein podstiče lučenje estradiola i progesterona, sprečava napredovanje osteoporoze i povećava mineralnu gustinu kostiju, poboljšava kognitivne funkcije, i što je najvažnije, ne izaziva pojavu ćelija karcinoma dojke i jajnika. Divlji jam dokazano štiti organizam od štetnog uticaja stranih čestica i deluje protivupalno, čime štiti ceo organizam, a ima i analgetsko dejstvo. Posebno je važno njegovo svojstvo da deluje kao antiinvazivni agens kod raka dojke, a neke studije su pokazale i njegovu sposobnost da smanji apsorpciju holesterola, što ga čini odličnom preventivom od metaboličkog sindroma.
HMELJ (Humulus lupulus L) je najpoznatiji po pivu, ali ono po čemu je oduvek bio cenjen je njegov umirujući efekat koji omogućuje dobar san. Danas znamo da hmelj ima širok spektar pozitivnih dejstava, uključujući i estrogensko, antitumorno, neuroprotektivno, antiinflamatorno i antimikrobno, i predstavlja odličnu alternativu za hormonsku supstitucionu terapiju. Osim što efikasno smiruje nervnu napetost u klimakterijumu, hmelj dokazano efikasno smiruje i valunge i druge vazomotorne simptome kao što su preznojavanje, poremećaj sna i osećaj iscrpljenosti, a novija istraživanja su dokazala sposobnost fitoestrogena iz hmelja, 8-prenilnaringenina, da smanji nivo hormona LH i FSH, a da poveća nivo prolaktina i pospeši obnavljanje vaginalnog hiperplastičnog epitela. Ekstrakt hmelja dokazano ima sposobnost snažnog vezivanja za receptore estrogena i progesterona. Zapravo, 8-prenilnaringenin je najjači fitoestrogen koji je do sad izolovan. Osim što hmelj efikasno smanjuje simptome menopauze, nema nikakvih negativnih interakcija s lekovima, kao ni neželjenih dejstava pa se preporučuje za opšte poboljšanje kvaliteta života žena u ovom periodu.
CIMICIFUGA (Actaea racemosa L. syn Cimicifuga racemosa) ili crni kohoš još je jedna od biljaka koja se sve više koristi kao alternativa hormonskoj supstitucionoj terapiji. Koristili su je još pripadnici američkih indijanskih plemena za ublažavanje bola u mišićima i zglobovima, neuralgije, reume i ginekološke probleme. Novija istraživanja su potvrdila da ova biljka ne poseduje estrogenska jedinjenja, već da svoju efikasnost postiže putem mehanizama koji su povezani s prisustvom supstanci koje stimulišu lučenje „hormona sreće“ dopamina, serotonina, kao i GABA (gamaaminobutirične kiseline), neurotransmitera koji u mozgu šalje signale nervnom sistemu, a čiji nivo je često nizak u menopauzi, što uzrokuje depresiju. Studijski je dokazan pozitivni efekat cimicifuge kod vazomotornih simptoma menopauze, kao i kod mentalnih, fizičkih i seksualnih poteškoća tokom primene u dužini od 4 i 8 nedelja.
ANĐELIKA (Angelica arheangelica L.) ili anđelika je biljka široko zastupljena u tradicionalnoj medicini, i svojim prirodnim antiseptičnim, spazmolitičnim, diuretičnim i antiinflamatornim svojstvima ima široku primenu kod niza poremećaja. Poznata je i kao biljka dugovečnosti, a kumarini iz nje imaju blago antidepresivno i sedativno dejstvo, koje je veoma dobrodošlo tokom mentalnih izazova koje nosi menopauza, a doprinosi i zaštiti kognitivnih funkcija. Dalje, svojim dokazanim antitumornim dejstvom ona pruža zaštitu ženama od raka dojke, a kako je odličan čistač organizma, štiti jetru i olakšava rad limfotoka, dajući tako doprinos i borbi protiv metaboličkog sindroma. Osim što je pravi zaštitnik žene tokom menopauze, anđelika olakšava i njene simptome, kao što su valunzi, bez ikakvih negativnih efekata, i svojim blagim estrogenskim dejstvom obnavlja vaginalni epitel i smanjuje suvoću.
ŽENŠEN (Panax ginseng) ili ginseng je biljka koja se milenijumima koristi u tradicionalnoj medicini istoka kod niza oboljenja, uključujući i karcinom i kardiovaskularne poremećaje. Ova biljka je snažan adaptogen – ona pomaže telu da se izbori s izazovima, prilagodi stresu i zaštiti od njegovih negativnih posledica. Ženšen dokazano poboljšava mentalne funkcije i sprečava kognitivno propadanje, štiti telo od oksidativnog stresa i pospešuje antioksidantne kapacitete, a poznat je i kao veliki zaštitnik kardiovaskularnog sistema , što je posebno važno ženama u menopauzi. Ali nedavne studije potvrdile su pozitivnu ulogu ženšena i u ublažavanju simptoma menopauze, naročito kada su u pitanju valunzi i nizak libido odnosno seksualna disfunkcija, najverovatnije zahvaljujući estrogenskom dejstvu ove biljke. Naime, ženšen ima dokazan efekat na estrogene i androgene receptore, zahvaljujući jedinstvenim ginsenosidima, fitoestrogenima koji ulaze u njegov sastav. Ginsenosidi su ti kojima ženšen duguje brojna lekovita svojstva, a koja imaju moć i da spreče rast tumornih ćelija, naročito kod kancerogenih oboljenja izazvanih hormonalnim promenama kao što je kancer dojke. Ginsenosidi ispoljavaju niz blagotvornih efekata kod kardiovaskularnih oboljenja, uključujući antioksidantna, kontrolu vazomotornih funkcija, poboljšanje lipidnog profila, regulaciju krvnog pritiska i srčanih funkcija, kao i sprečavanje adhezije trombocita. I, kao kruna svega, ginsenosidi direktno utiču na sastav kostiju, pospešuju osteogenezu i rad osteoprogenitornih ćelija, pa tako pružaju sjajnu zaštitu od osteoporoze.
Sve ove lekovite biljke u najiskoristiljivijem i najčistijem obliku deo su FEMISAN GOLD kapsula, i svojim sinergetskim dejstvom pružaju ne samo olakšanje kada su u pitanju neprijatni simptomi menopauze, već i dugotrajnu zaštitu od poremećaja kojima su žene sklone tokom ove faze života. Upotreba je veoma jednostavna: jednom do dva puta dnevno treba uzeti po jednu kapsulu, najbolje pre obroka.
FEMISAN GOLD – za bezbrižno zlatno doba.