FERTICURmag je dijetetski suplament koji se preporučuje kod sledećih stanja:
-policistični jajnici,
-neredovne ovulacije,
-regulacija menstrualnog ciklusa,
-otežan gubitak kilograma,
-akne, maljavost, masna kosa
Sindrom policističnih jajnika (PCOS) predstavlja hormonski poremećaj koji se veoma često javlja kod žena u reproduktivno doba. Kod žena koje imaju ovaj sindrom javljaju se neredovne i produžene menstruacije, kao i povišen nivo androgena (muških hormona).
Simptomi variraju od osobe do osobe, ali se obično sumnja na sindrom policističnih jajnika ukoliko imate neke od sledećih simptoma:
Neredovne menstruacije – menstruacije koje nisu redovne ili koje predugo traju najčešći su znak ovog sindroma. Na primer, može se desiti da imate manje od devet menstruacija tokom cele godine, da vam razmak između dve menstruacije bude duži od 35 dana, kao i da tokom njih obilno krvarite. To takođe znači da ovulacija neće biti redovna.
Višak androgena – Povišen nivo muških polnih hormona može se primetiti na telu u vidu povećane maljavosti na licu i telu, a može se desiti i da se jave akne i gubitak kose.
Uvećane jajnike – U okviru ovog sindroma javlja se uvećanje jajnika, što može rezultirati njihovom umanjenom funkcionalnošću.
Tačan uzrok PCOS-a je nepoznat, ali postoje brojni faktori koji gotovo sigurno utiču na njegovu pojavu:
- Višak insulina – Insulin je hormon koji luči pankreas, odnosno gušterača. On dozvoljava ćelijama u organizmu da koriste šećer, a šećer predstavlja glavni izvor energije u ljudskom telu. Ukoliko vaše ćelije postanu imune na insulin, tada raste nivo šećera u krvi i telo počinje da luči još više insulina. Višak insulina može uticati na porast nivoa androgena, što izaziva probleme sa ovulacijom.
- Genetski faktor – Istraživanja su pokazala da postoje određeni geni koji utiču na pojavu sindroma policističnih jajnika. Ukoliko neko od ženskih članova vaše porodice ima policistične jajnike ili dijabetes tipa 2, vrlo je verovatno da će se i kod vas javiti ovaj sindrom.
- Prekomerna težina – I dalje nije sasvim jasno da li PCOS izaziva prekomernu težinu, ili je pak obrnuto. Međutim, jaka veza između te dve pojave zasigurno postoji, naročito zato što višak kilograma sam po sebi izaziva povećano lučenje insulina. Gojaznost se često dovodi u vezu sa ovim sindromom, i ukoliko vas muče policistični jajnici, lecenje će vam bez sumnje lakše ići uz gubitak kilograma.
- Insulinska rezistencija – Način života može u velikoj meri uticati na pojavu insulinske rezistencije, naročito ukoliko ste gojazni usled nezdrave ishrane ili manjka fizičke aktivnosti. Insulinska rezistencija je takođe genetski prenosiva.
Tretman sa mio-inozitolom u kombinaciji sa folnom kiselinom poboljšava metabolički i reproduktivni ishod kod žena sa PCOS-om.
Magnezijum igra ključnu ulogu u metabolizmu i glukoze i insulina, dominantno preko uticaja na insulinske receptore na ćelijama ili direktno delujući na protein koji transportuju glukozu u ćelije našeg organizma.
Uloga hroma u regulaciji nivoa glukoze u krvi - trovalentni hrom deluje zajedno sa insulinom tako što povećava korišćenje glukoze. Esencijalan je element u tragovima neophodan za metabolizam ugljenih hidrata i masti. Hrom povećava osetljivost ćelija na insulin, pospešujući i metabolizam glukoze
Napomena: Pre upotrebe pažljivo pročitati uputstvo.Preporučena dnevana doza se ne sme prekoračiti.
Upozorenje:Proizvod ne smeju da koriste osobe preosetljive na bilo koji sastojak proizvoda. Osobe koje imaju hipoglikemiju ne treba da uzimaju suplemente sa hromom. Dijabetičari treba da se konsultuju sa lekarom pre uzimanja suplemenata sa hromom.